Czy na laptopie można czytać książki?

Statystyki alarmują, że coraz mniej ludzi czyta książki. Dane powstają na podstawie ilości wypożyczonych książek z biblioteki. Faktycznie, w takim wypadku czytelnictwo może okazać się niszową rozrywką. Jednak jeśli przyjrzeć się temu dokładniej, wcale tak nie jest. Ludzie bowiem coraz częściej sięgają po alternatywne sposoby czytania książek. W dobie komputeryzacji książki z papierowych stały się elektroniczne.

Niektórzy przy czytaniu książek korzystają z profesjonalnych czytników e-booków. Jednak osoby, które nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na ten sprzęt równie dobrze mogą czytać na laptopie. Należy go jednak do tego odpowiednio przystosować, by nie zniszczyć sobie wzroku i by czytanie pozostawało przyjemnością taką samą, jak przewracanie kartek.

Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią jasność ekranu i tła książki. Czytając czarne litery na białym tle bardzo szybko można doprowadzić do zmęczenia oczu. Niektórzy ustawiają kolory odwrotnie, czyli czarne tło i białe litery. Można również po prostu przyciemnić tło, na przykład na szaro lub lekko żółto, co zaowocuje dużo większym komfortem czytania. Dodatkowo, jeśli komuś marzy się czytanie w nocy, w łóżku, powinien zaopatrzyć się w lampkę do laptopa - chodzi o odpowiednie oświetlenie lub podświetlenie laptopa.. Dostępne są lampki ledowe podłączane do USB. Umieszczenie jej za ekranem monitora, tak, by nie oślepiała, chroni oczy. Niektóre laptopy mają wbudowaną lampkę, jednak ona oświetla zazwyczaj klawiaturę i również do tych modeli należy dołączyć dodatkową lampkę. Przy czytaniu w łóżku, należy pamiętać o podkładkach na kolana, by dodatkowo chłodziły laptopa i nie dopuszczały do miejscowego przegrzania organizmu, które może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zasada ta obowiązuje również w podróży.

Najlepszy laptop do czytania książek to taki, który można zabrać ze sobą wszędzie. Taka podręczna biblioteka, bo pamiętać należy, że w laptopie „zmieści się” nieporównywalnie więcej książek, niż w torebce. Można je więc dobierać w zależności od nastroju. Ale w celu uniknięcia wrażenia ciężkości tradycyjnej książki należy dobrać laptopa lekkiego, zgrabnego i wytrzymałego na wstrząsy. Tutaj doskonale sprawdzą się ultrabooki. 

Tutaj Polska Bibiloteka Internetowa.

This free website was made using Yola.

No HTML skills required. Build your website in minutes.

Go to www.yola.com and sign up today!

Make a free website with Yola